Menstruační kalíšek

Tato malá věcička přišla na trh již kolem roku 2007, do povědomí se však dostala až v posledních letech, kdy se internetem začaly šířit její výhody.
Z hlediska ekologického je to učiněný zázrak. Vložky a tampony jsou totiž ekologickou zátěží pro životní prostředí a také pro naši planetu. Pokud si spočítáme, že žena za svůj cyklus použije v průměru 30 vložek, za rok se dostaneme na číslo kolem 360. Tyto malé věcičky jsou velmi obtížně recyklovatelné kvůli menstruační tekutině a kombinaci materiálů.
Když se zaměříme na cenu, i zde jednoznačně vede kalíšek. Ten sice stojí kolem 500 korun, ale pokud zohledníme cenu ostatních hygienických pomůcek, které jsou jednorázové, vaše peníze se vám velmi rychle vrátí zpět. I z ekonomického hlediska se tedy jedná o výhodu.
žena s růží
A nyní se podívejme na samotné tělo ženy, přesněji na její pohlavní ústrojí. Poševní sliznice je velmi citlivá a při zavedení tamponu doslova trpí. Tím, že je bělen chlorem, je sliznice značně porušená a jeho materiál ji také velmi vysušuje. Oproti tomu kalíšek pochvu nevysušuje a pokud si dáte při jeho koupi opravdu pozor a pohlídáte si, že je od opravdu prověřené značky a je kvalitní, bude vyroben ze syntetického materiálu, který ženské tělo snáší určitě lépe.
Dlouho mezi ženami panoval mýtus, že panny nemohou používat hygienické pomůcky určené k vnitřnímu použití. Tato lež byla ale rychle vyvrácena, protože se při jejich zavádění panenská blána neporuší.
Při zavedení se dutina musí vmáčknout dovnitř a vytvořením podtlaku zůstane pevně na místě. Po odvedení své práce se jednoduše vytáhne za úchyt a krev se vylije. Měl by poté být opláchnut vodou, což se nejprve může jevit jako problém, když nemáte umyvadlo přímo u záchodové mísy, ale opak je pravdou. Bývá totiž dostatečně velký na to, aby byl vyprázdněn až po dvanácti hodinách, kdy už se většina z nás vrátí domů z práce či školy.
žena s menstruačním kalíškem
Mnoho žen, které tuto novinku využívají, si ji nemůžou vynachválit. Litují pouze jediné věci a to toho, že si jej nekoupily dříve. Pokud vás aspoň trochu zajímá vaše zdraví, stav vaší pochvy a zároveň jste pro záchranu naší planety, měly byste nad investicí pár stovek korun zauvažovat.
 

Doporučené články