Když se přirozenou cestou nedaří otěhotnět

Čím dál více párů u nás i ve světě řeší problém s přirozeným početím dítěte. Některé ženy budují kariéru a na děti nezbývá čas. Když už se rozhodnou pro početí potomka, mnohdy narazí na velký problém, který se nazývá věk. Bohužel příčin je ale daleko více. Např. ženy, které trpí na gynekologické záněty, mohou bojovat s problémem otěhotnění. Příčin je samozřejmě daleko více a samotnou kapitolu tvoří ženy po onkologických léčbách. Páry by samozřejmě měli dodržovat zdravou životosprávu, protože problémy s nadváhou jsou velkou příčinou potíží s otěhotněním.

těhotenské bříško

Naštěstí už téma umělého oplodnění, někdy též označováno IVF, není tabu. V naší republice se nachází vícero klinik, které se zaměřují právě na léčbu neplodnosti. Prvním krokem je samozřejmě návštěva vašeho gynekologa, který by vám měl udělat alespoň základní testy. Pokud se rozhodnete pro návštěvu takovéto kliniky, čeká vás vstupní pohovor a celá řada vyšetření. Lékaři se zaměří i na vašeho partnera, protože ne vždy se musí jednat o problém na vaší straně.

Připravte se ovšem na to, že pojišťovny hradí 3 až 4 pokusy umělého oplodnění. U žen ve věku 39-40 let neproplácí ani jeden. Každá pojišťovna má jiné podmínky, proto je dobré se dopředu u své informovat, abyste potom nebyla překvapená. Dále pojišťovny neproplácí hormonální léčbu, která proces umělého oplodnění doprovází, zmrazení a rozmrazení embryí a pokud se rozhodnete pro vajíčka či spermie dárce, platíte i za toto. Naopak pojišťovny proplácí ultrazvuky, vyšetření spermiogramu a vyšetření před samotným umělým oplodněním.
dětská dlaň

Proces IVF je finančně náročný, naštěstí zdravotní pojišťovny se snaží tento proces párům zjednodušit a mnoho nákladů uhradit. Páry se nemusí bát tuto problematiku řešit, je v jejich zájmu problém řešit co nejdříve.


Doporučené články