Guarana: zdroj energie z amazonských pralesů

Různé domorodé kmeny amazonských pralesů považovaly tuto rostlinu za posvátnou a využívaly jejich léčivých schopností. V našich podmínkách si můžete vybrat některý z přírodních preparátů, jako jsou například guarana tablety a vyzkoušet sílu energie a vitality, kterou rostlina nabízí. Suchá rostlina nabízí 2,5 % kofeinu, který prokazatelně zlepšuje pozornost a paměťové schopnosti, podporuje duševní výkon a snižuje pocit únavy. Obsažený kofein způsobuje zrychlení srdečního rytmu a má také diuretické účinky.

amazon-indians

Guarana pomáhá například studentům ke zlepšení úrovně pozornosti v namáhavém období zkoušek, kdy jim pomáhá zapamatovat si v krátké době velké množství znalostí.

Původně se guarana používal ve formě pasty jako přírodní přípravek proti chronickému průjmu. Využití měla i semena nastrouhaná ve vodě, která se používala proti horečce, srdečním potížím, bolestem hlavy, zad i proti odstranění potíží vzniklých pobytem na slunci.

Při použití této povzbuzující látky je ale třeba postupovat s rozvahou, neužívat ji dlouhodobě v pravidelných dávkách a seznámit se s nepříznivými vlivy na lidský organismus.

Guarana může dlouhodobým předávkováním způsobit třes, nespavost, nadměrné vzrušení, nevolnost, zvracení.

tablety

Rozhodně by ji neměly používat děti do 10 let a těhotné ženy. Nedoporučuje se ani lidem s vysokým tlakem, srdeční arytmií, srdečními chorobami, lidem s peptický vředem a s úzkostnými pocity.

Může být škodlivá v kombinaci s některými léky, proto je třeba se na její užívání v takových případech zeptat ošetřujícího lékaře.

Zdravý člověk určitě ocení guaranu v případě, že musí brzy ráno vstávat a potřebuje se rychle dostat do formy nebo se zotavit po fyzické a duševní námaze a zbavit se pocitu, že mu došly všechny síly. Za chvíli nás přepadne díky změně ročního období jarní únava. I v tomto případě může být tato rostlina výtečným pomocníkem pro její překonání.

Domorodci v Amazonii tuto bylinku považovali za „elixír života“, který jim dodával životní sílu a také vytrvalost, což mohli uplatnit například při lovu nebo v konfliktech. Účinky se projevují okamžitě.

Doporučené články