Běhání je opravdu pro každého – stačí vědět, jak na to

Běh má nespočet variant a možností, jak si ho lze užít. Můžeme sprintovat krátkou vzdálenost, při čemž se snadněji zahřejeme a jsme tak připraveni na další cvičení, nebo si můžeme naplánovat dlouhou trasu o desítkách kilometrů, při které se zapotíme až po nějakém čase, ale na druhou stranu se nám naskytnou krásné výhledy na místa, kterými probíháme.
běh po silnici
Krátké běhy. Kratší běh by měl být energičtější, vzhledem k tomu, že na něj máme vytyčenou přesnou vzdálenost, která je např. přímo na dohled. Kratší trasy mohou být také ideální pro jedince, kteří se teprve rozběhávají a potřebují někde začít. V takovém případě po vás nikdo nemůže chtít, abyste se jednoho dne vzbudili a uběhli půlmaraton. Lepší variantou možná bude začínat s krátkými vzdálenostmi, přijít na různé techniky běhu a na to, která vám vyhovuje nejvíc – a potom začít trasy postupně prodlužovat tak, aby vám byla tato aktivita stále příjemná.
Dlouhé trasy. Pro běhání na dlouhé vzdálenosti je potřeba trénink – pro to, abyste to dělali správně a neublížili si, ani se nevyčerpali tak, že padnete bez dechu na zem a nemůžete vstát. Jak již bylo řečeno, nebojte se začít na kratší úsecích a postupně přidávejte kilometry podle potřeby. Při delším běhu je třeba mít na paměti několik zásadních věcí – zvolte vhodnou obuv, pohodlné oblečení, běhejte na místa, která se vám líbí, dýchejte pravidelně a pokud možno, mějte s sebou nějakou vodu pro případ nouze.
Rozcvičení. Tato fáze a její provedení je čistě na vás. Jsou běžci, kteří se před výkonem příliš nerozcvičují, a postupně se rozběhají v rámci prvního kilometru, někdo se raději zahřeje předem a trochu protáhne svaly. Ze zdravotních důvodů je lepší druhá varianta, tedy připravit tělo na zátěž, která přijde záhy. Ze spalovacího hlediska může být protažení spíše na překážku, protože může nastartovat váš metabolismus jinak, než to poté udělá samotný běh.
veselá závodnice
Dech. Jak již bylo zmíněno, dech je nejdůležitější částí celého procesu. Zpočátku je potřeba se na něj opravdu dobře soustředit a dbát na jeho pravidelnost – to vám pohyby výrazně usnadní a poběží se vám lépe. Poslouchejte svůj dech a pokud máte pocit, že něco není v pořádku, klidně zpomalte a znovu nalezněte rovnováhu.
Hudba. Mnoho běžců si rádo k této aktivitě pustí do sluchátek nějaký playlist – vybírejte pečlivě, každému vyhovuje něco jiného. Zkuste si hudbu pustit co do hlasitosti tak, abyste byli schopni vnímat dechovou pravidelnost. Pokud vás zvuky v uších spíše obtěžují, nebojte se běhat potichu – alespoň budete mít klid na poslech vlastních myšlenek.
Pohyby rukou. Ruce mějte vždy trochu od těla a nezapomínejte je používat. Nejsou tam jen na ozdobu. Mohou vám být oporou. Zkuste s nimi pohybovat tak, jako kdybyste jeli na běžkách.
Oblečení a obuv. Co máte na sobě, je samozřejmě také záležitostí preference. V ideálním případě by mělo oblečení být pohodlné a nemělo by vám nikde nic překážet. Obuv volte pevnou, s odpruženou podrážkou, abyste si neničili páteř.

Doporučené články