Technologie dnešní doby a jak moc na nich (ne)trávit čas

Počítač, herní konzole xbox, playstation, mobilní telefony. Všichni alespoň jednu z těchto technologií používají, přestože se o nich dozvídáme nové a nové informace, které bývají spíše negativní, než pozitivní ve smyslu k našemu zdraví.

konzole ps4

Sen každého dítěte je vlastnit nějaký druh již zmíněné herní konzole, aby mohlo hrát svou oblíbenou hru a všem kamarádům se chlubit tou úžasnou elektronikou, kterou konečně vlastní. To samé platí o mobilních telefonech a nadšenců, kteří si neustále kupují nové a nové vydání dané značky. Nebo o fanoušcích seriálů, které jsou schopni sledovat celý den, když jim to jiné práce a domácnost dovolí.

Někdy se může jednat vskutku o závislost a od ostatních členů domácnosti nebo přátel může daná osoby slýchat obavy a naštvání, kvůli tomu, že tráví na elektronických zařízeních až moc času. Navíc podle některých studií je tato závislost skutečné a možné riziko. Závislá osoba je údajně na některém z uvedených zařízení téměř pořád a to jak v práci, tak ve škole, před spaním je první věc, kterou závislá osoba udělá je, že sáhne po chytrém telefonu a projíždí sociální sítě, stejně tak před spaním dává dobrou noc mobilní telefon a samozřejmě s elektronikou vyplňuje veškeré možné chvíle včetně během používání toalety.
mobil a pc na stole

Od starších generací hlavně seniorů se ozývá kritika nejhlasitěji. Není to nejspíše překvapující vzhledem k tomu, že oni sami s takovými technologiemi nevyrostli a jak sami říkají, vůbec jim to nevadí a naopak jim to prospělo, aby byli takoví, jací jsou teď. Mladší generace odporuje s argumenty, že díky současné vyspělosti jsme schopni komunikovat s lidmi z celého světa a máme možnosti, které si lidé nedovedli nikdy předtím ani představit.

V obou názorech se dá najít trochu pravdy a nejlepší bude pravděpodobně zlatá střední cesta, která si stojí za tím, že na mobilu, počítači, televizi a dalších bychom měli trávit jen část našeho dne a další část vyplnit aktivitami, které vylučují namáhání očí a sedění na jednom místě, třeba zajít na procházku nebo dělat nějaký sport.  


Doporučené články