Zatočte s plísní jednou pro vždy

Poznávacím znakem plísní je to, že se v největší pravděpodobnosti ukazují stále na stejných místech a rozrůstají se. Nejnáchylnější jsou prostory s velkou vlhkostí jako je koupelna, kuchyně a místnosti, kde se suší prádlo. Také záleží na venkovním zateplení domu, zejména zdali vzduch cirkuluje, nevytváří se tzv. teplotní mosty a vlhkost se nesráží uvnitř.
 prostory s plísní
Plísně mohou obyvatele domácnosti velmi potrápit, jsou původcem různých druhů alergií, astmatu či vyrážek. Ihned poté, co se u vás objeví, je nutné s nimi začít bojovat a nevzdávat se po prvním viditelném neúspěchu. Jsou odolné a dokážou přežít v nehostinných podmínkách.
 
Základním kamenem úrazu je nedostatečné větrání místností a vysoká vlhkost způsobená zejména mokrým prádlem na sušácích rozmístěných po bytě. Prádlo obsahuje velké množství vody, která se vsakuje do stěn a je živnou půdou pro plísně. Řešení jsou dvě, pořídit si sušičku na prádlo nebo odvlhčovač vzduchu s funkcí sušení prádla. Provoz sušičky je dražší a jako spotřebič zabírá více místa, na druhou stranu je prádlo z ní nadýchané, zbavené prachu a je ideálním řešením pro alergiky. Odvlhčovač je levnější variantou, kdy cirkulací vzduchu probíhá odvlhčení prádla a jeho následné sušení. Prádlo není tak namáháno jako v sušičce vysokou teplotou a zachovává si své vlastnosti.
 typy plísní
Kuchyň lze chránit používáním kvalitní digestoře a vařením s poklicemi. Výběr byste neměli podcenit, ideální je poradit se s prodejci a konzultovat velikost místnosti, kterou bude digestoř odsávat. Dostatečný výkon je důležitý, vzduch v prostoru by se měl vyměnit 7x – 10x za hodinu.
 
V koupelně, kde je vysoká koncentrace vodních par, je důležité instalovat koupelnový ventilátor, po sprchování za sebou zavírat dveře, aby nedocházelo k dalšímu šíření vlhkosti. Přebytečnou vodu, která zůstala ve sprše nebo vaně vždy setřít stěrkou a pravidelně uklízet.
 
Neposledním řešením může být tzv. chytrá houba. Mikroorganismy živící se přímo plísněmi, jsou ve formě prášku a aplikují se na zdi a postižená místa pomocí válečku či štětce, míchají se s vodou pro ochranné nátěry nebo se přidávají do barvy.

Doporučené články