Ruku na srdce – kdo z vás ví, jak fungují ty v titulku zmíněné metalhalogenidové výbojky? Dost pravděpodobně to nevíte nebo jenom matně tušíte. A klidně bych se vsadil, že nemálo z vás nemá ani tušení o tom, že tyto vůbec existují. Protože je dnes na našem trhu už tolik všemožných zdrojů světla, že se v nich laik jen těžko orientuje.
Ale vaší neznalosti bude nyní konec. Protože nyní máte možnost zvědět, co jsou právě tyto výbojky zač. A rozhodně nelitujte času na přečtení těchto řádků a nechte se dovzdělat. Přinejmenším vám to neuškodí.
Metalhalogenidové výbojky prý byly k vidění nejprve na sportovních stadionech. A to třeba proto, že mívají poměrně vysoký světelný tok, čímž předčily běžné rtuťové výbojky. Ovšem zároveň si je nutno přiznat, že ty rtuťové měly pro změnu o tisíc hodin delší životnost.
Ovšem postupem času se tyto – tedy metalhalogenidové – výbojky zabydlely i jinde na veřejných prostranstvích a ve výrobních komplexech, kde postupně vytlačují výbojky sodíkové. Dnes už je tak můžeme potkat i na dopravních komunikacích, v obchodních centrech a montážních provozech či sklenících, a to pro jejich pozitivní vlastnosti typu velmi příjemné bílé světlo, jen v některých případech posunuté do modré oblasti světelného záření.
Jsou užitečné díky své dlouhé životnosti a velké odolnosti vůči povětrnostním vlivům, změnám teplot či mechanickému opotřebení, ba i díky tomu, že lze jejich světlo rozptýlit i na větší plochy a podle potřeby ho tlumit stmívačem. A stačí si tak z mnoha druhů metalhalogenidových lamp vybrat tu pravou, tu s adekvátní možností využití, s optimálním výkonem, světelným tokem, náležitou teplotou osvitu, rozměry a paticí a člověk si hned může dopřávat ono příjemné většinou bílé světlo.
Totiž vlastně ještě nemůže. Protože tato svítidla potřebují speciální příslušenství a elektronický předřadník. A také proto, že je k užívání si takového svítidla třeba akceptovat, že tu světlo dosahuje plného světelného výkonu až po několika minutách náběhu. Protože halogenidové výbojky fungují na principu hořícího elektrického oblouku ve směsi plynu s obsahem rtuti a kovových halogenidů, v důsledku čehož právě vzniká ona příznivá a oku lahodící barva světla.
Pro své zmíněné vlastnosti jsou tyto výbojky oblíbené dodnes, jakkoliv se na sportovištích používají už od šedesátých let minulého století.
A možná by mohly prokazovat dobré služby i vám. I když nevlastníte žádný ten sportovní stadion.