Vitamíny v těhotenství

Každá maminka chce pro své nenarozené miminko jen to nejlepší. Zdraví je vždy na prvním místě, a tak by těhotné ženy měly nejen sobě, ale také svým miminkům, dodávat hodnotné vitamíny a minerály.

Těhotenství sice přináší vyšší potřeby ve výživě, je ale nutné, aby ženy v těhotenství dostávaly přísun vitamínů ve speciálních vitamínových doplňcích, nebo bohatě postačí přísun vitamínů klasickou cestou?
Už sám název napovídá, že tyto výrobky jsou určeny pouze k doplňování stravy, proto ji nemohou v žádném případě zcela nahradit. Na trhu je spousta těchto produktů, které – jak hlásá reklama, jsou všechny nejoblíbenější, nejspolehlivější, nejlepší, se skvělými účinky. Všechny ale mají společné jedno, a to, že slouží jako prevence a doplněk stravy.

Některé přípravky navíc mohou obsahovat vitamíny a minerály ve vysokých dávkách, proto mohou naopak organismus přetěžovat. Pokud se těhotná žena rozhodne tyto přípravky užívat, neměla by to s nimi přehánět.

V každém případě je pravda, že v těhotenství tělo potřebuje mnohem více vitamínů, neboť děťátko si v těle matky vezme z dostupných živin vše, co potřebuje. Proto by každá nastávající maminka neměla zanedbávat přísun vitamínů ve zdravé a vyvážené stravě.

DŮLEŽITÉ VITAMÍNY A MINERÁLY, KTERÉ BY V TĚHOTENSTVÍ ROZHODNĚ NEMĚLY CHYBĚT!
·         Vitamín D – má pozitivní vliv na podporu reprodukce.
·         Kyselina listová – slouží jako prevence pro vznik závažných vrozených vad dítěte.
·         Železo – je nezbytné pro správný vývoj v těhotenství.
·         Omega 3 mastné kyseliny – jsou důležité pro správný vývoj mozku a nervové soustavy dítěte, a slouží jako prevence před onemocněním srdce.
·         Vitamín B – snižuje nevolnost a je důležitý pro krvetvorbu.
·         Vitamín C – je nezbytný pro placentární vývoj, má antioxidační účinky a podporuje vývoj kostí a zubů.
·         Vápník – je nejdůležitějším minerálem pro tvorbu kostí a zubů.

POZOR NA VITAMÍN A!
Vitamín A je sice důležitý pro rozvoj zraku, kůže a sliznice, ovšem jeho nadměrná konzumace je pro plod nebezpečná. Může totiž způsobit vývojové vady miminka.

4.2/5 - (5 votes)