Období klimakteria


Pokud se žena blíží k období klimakteria, dostává strach, nejen ale z příznaků, jako jsou nepříjemné návaly horka, pocení, poruchy spánku, deprese atd., ale také z hormonální substituční léčby, která takových příznaků může naopak zbavit, proč některé ženy hormonální léčbu vlastně nechtějí? Možná jsou za tím informace, které dokazují, že za zvýšeným výskytem rakoviny prsu, se může podílet právě i hormonální substituční terapie.
zvednutá brada
Nástup klimakteria nastává, když se sníží produkce hormonů vajíček – estrogenů a gestagenů. Právě problémy jako návaly horka a další se léčí hlavně hormony, symptomy menopauzy se nejdříve hodně zlepší a pak vymizí úplně.

Na tyto problémy si v přechodu stěžuje až tři čtvrtiny žen, a právě při těchto příznacích přijdou k lékaři, z toho u některých žen tyhle problémy přetrvávají i více než 5 let, jen málokterá žena pocítí klimakterium jen tím, že přestane menstruovat. Ať tak či onak, u každé ženy dojde k zrychlení stárnutí organismu.
babička s brýlemi
Právě estrogen dělá ženu ženou, pokud začne chybět, může se žena cítit méně atraktivní, podáváním hormonální substituční terapie se ho ženě dostává v určité míře zpět, ale pouze když se začne s podáváním včas.
Odborníci se dnes shodují v tom, že hormonální substituční terapie snižuje nejen projevy menopauzy, ale také zabraňuje rozvoji dalších nemocí, ženy samy potvrzují, že lépe spí, mají větší energii a chuť do života, nehorší se jim paměť a koncentrace, a dokonce se jim vrací touha po intimních prožitcích.
nádobka na léky
Může však mít také vedlejší účinky – hormonální léčba mírně zvyšuje riziko uzávěru žilního systému krevní sraženinou, to samé má ale i hormonální antikoncepce, sice se objevuje mírné zvýšení rizika rozvoje karcinomu prsu, ale není prokázané, že by hormony přímo vyvolávaly vznik nádorů, jsou ovšem schopné urychlit jejich růst do „odhalitelné velikosti“. Odborníci vidí však hlavní důvod v odkládání těhotenství a nízká frekvence návštěv u gynekologa, tím pádem ženy málo chodí na mamografické vyšetření.

3.5/5 - (4 votes)