Chřipka opět útočí!

Chřipka je nakažlivá infekce způsobená chřipkovými viry. Chřipka se přenáší kapénkovou nákazou a často se projeví jako epidemie. Může být doprovázena nemalými komplikacemi a dokonce může být pro oslabené či starší jedince velmi nebezpečná! Inkubační doba chřipky, teda doba od nakažení po vypuknutí nemoci se pohybuje v řádu hodin až několika dnů. Viry se přenášejí dechem prostřednictvím osobního styku a vnikají do sliznic horních dýchacích cest. Některé typy chřipek mohou vést k závažnějším onemocněním jako je bronchitida či zápal plic.
dívka s hrnkem
Mám se nechat očkovat proti chřipce?
Proti většině virů existuje účinné ochranné očkování. Problém je v tom, že tyto viry dokážou měnit svou genetickou strukturu, a proti takto zmutovaným virům je bohužel získaná imunita neúčinná. Z hlediska statistiky má přesto očkování účinnost mezi 70 – 80. Nevýhodou mohou být vážnější vedlejší účinky. Většina odborníků toto očkování doporučuje oslabeným jedincům a seniorům, u kterých hrozí na životě ohrožující průběh chřipky. Běžný dospělý člověk by se měl s chřipkou během několika dnů na lůžku vypořádat. Důležité je včasné posílení imunitní systému dětí i dospělých než udeří období chřipek. Nejlepší je zdravý způsob života a zdravá výživa.
nemocný teploměr
Příznaky chřipky
·          Vysoké horečky, zimnice
·         Bolest svalů, kloubů, zad
·         Kašel, chrapot, rýma
·         Únava, bolest hlavy
virus pod mikroskopem
Léčba chřipky
Při chřipce pomáhá klid na lůžku. Nejlépe tak zabráníte vzniku dalších komplikací a také šíření nákazy mezi další jedince. Horečka, která chřipku doprovází, zabíjí vyšší teplotou viry, zvyšuje prokrvování a aktivuje obranný systém těla. Proto se nedoporučuje srážet teplotu za každou cenu, pokud horečka nepřekročí 38°C. Kromě klidu v posteli by si nemocný měl dopřát dostatečný příjem tekutin. Vhodné jsou bylinkové čaje, v lékárně seženete směsi na chřipku a nachlazení. Dobré je zvlhčovat vzduch v místnosti. Nezanedbávejte mytí rukou, abyste opět snížili riziko šíření nákazy. Dopřejte si dostatek ovoce a zeleniny s vyšším obsahem vitaminu C, který podporuje činnost imunitního systému.

3.5/5 - (4 votes)